Blog > Komentarze do wpisu

Księgowość i podatki.

    Księgowość i podatki to słowa spędzające sen z powiek każdego biznesmena, zwłaszcza pod koniec roku podatkowego.

    Każdy przezorny właściciel firmy nie zostawia tych kwestii na ostatni moment i rozpoczyna audyt własnej firmy już w listopadzie. Przygotowania do czynności kontrolnych mogą zająć niespodziewanie dużo czasu. Najpierw należy zająć się znalezieniem odpowiedniego biura zajmującego się audytem, jeśli nie współpracujemy dotąd na stałe z żadnym biurem rachunkowym i prawniczym, następnie należy uporządkować sprawy bieżące naszej firmy i pracowników, aby nic nie przeszkodziło wynajętemu przez nas biuru audytowemu w pracy nad naszym biznesem. Tylko odpowiednio przygotowany teren możemy oddać w ręce pracowników wykonujących kontrolę, dzięki czemu unikniemy przestojów w działalności całego przedsięwzięcia.

    Kontroli podlega przede wszystkim księga podatkowa przychodów i rozchodów. To niezwykle cenna literatura strzeżona wyjątkowo solidnie przez każdego szefa, każdej firmy. Niezwykle ważnym zadaniem każdego księgowego jest staranne i sumienne prowadzenie księgi podatkowej i fachowe segregowanie wszystkich rachunków i rozliczeń. Dobrze prowadzona księgowość jest połową sukcesu i sprawności audytu. Przed zleceniem audytu firmie zewnętrznej należy zmobilizować księgowego naszej firmy do uporządkowania dokumentów i wpisów do księgi, aby wykluczyć błędy oczywiste i podstawowe.

    Kolejnymi dokumentami, jakie powinny być dokładnie przeanalizowane, są umowy prawne spisywane w roku podatkowym z pracownikami, współpracownikami i klientami. Biuro prawne pomoże naszym pracownikom w ustaleniu ich zgodności z kodeksem prawnym w naszym kraju. Profesjonalista w dziedzinie prawa zauważy błędy i braki takich umów i wyjaśni metody sprostowania wszelkich wad. Być może doprowadzi do powstania aneksów do umów istniejących i określi sposoby spisywania naszych umów na przyszłość.

    Równie ważny jest tak zwany "spis z natury", czyli kontrola naszego majątku firmowego i ustalenie zgodności zadeklarowanych sprzętów i towarów ze stanem faktycznym. Spis dóbr naszego biznesu zajmuje równie dużo czasu, co kontrola dokumentów biurowych i wymaga także wyjątkowej skrupulatności, ponieważ każda pomyłka mogłaby nas kosztować nałożenie kar finansowych przez Urząd Skarbowy.

czwartek, 23 października 2014, przemkomaciejewski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2016/01/23 23:32:19
ccc
-
2016/01/30 18:27:27
Mnie ta księgowość i podatki nie spędzają już snu z powiek odkąd pomaga mi w rozliczeniach profesjonalne biuro rachunkowe. Odkąd korzystam z usług SigmaPartner z Lubonia w kasie firmowej zostaje znacznie więcej.
-
2016/05/20 10:29:32
Po co martwić się na zapas, nie lepiej skorzystać z Balance Sheet świadczącego Usługi biura rachunkowego dla firm z Legionowa
-
2016/07/27 10:53:56
Dzięki za rzeczowe podejście do dość skomplikowanego tematu. Trzeba mieć trochę talentu, żeby napisać zrozumiały artykuł dotyczący księgowości :).
-
Gość: Leon, *.toya.net.pl
2016/12/06 08:26:54
Jeżeli chodzi o księgowość to od lat korzystam z usług www.ingksiegowosc.pl/regulaminy i nie dość że jestem zadowolony to śpię spokojniej. Zawsze lepiej mieć kogoś do pomocy, niż samemu się męczyć. Z ING korzystam od wielu już lat i jestem do tej pory z nich bardzo zadowolony.
-
2017/03/06 13:35:54
Jeżeli skorzysta się z usług profesjonalisty, to myślę, że szefowie firm będą mogli spać spokojnie :)
-
2017/03/23 19:49:41
Polecam aktualizowanie wiedzy podatkowej i księgowej z pakto :)
-
2018/09/19 21:59:03
Nie tylko przedsiębiorcy odprowadzają podatki każdy z nas finansuje skarb państwa. Nawet robiąc zakupy, odprowadzamy podatki